MOC Kobiety
Cykl warsztatów artystycznych i spotkań dla kobiet Maj 2024
W tym roku wiosna przyszła nadspodziewanie szybko. Zakwitła kolorami, emocjami, odrodzeniem natury i nas, kobiet. Czyż nie? Która z Was nie doświadczyła na przestrzeni ostatnich miesięcy i tygodni, w jak intensywnych i znaczących czasach przyszło nam żyć, opiekować się bliskimi, pracować, a wreszcie kreować? Jak pogodzić procesy wewnętrznej przemiany z tą, która w tak szybkim tempie toczy się na zewnątrz? Nie mogłyśmy pozostać obojętne na ten ruch ku życiu. Dlatego już tej wiosny zapraszamy Was do udziału w pierwszej odsłonie Mocy Kobiety (kolejna odbędzie się jesienią). Mamy dla Was szkatułkę z kilkoma skarbami. Ufamy, że każda z Was znajdzie coś wartościowego dla siebie.
Dla nas ta wiosna przyniosła kilka ważnych zmian. Fundacja DAR Sztuki, założona przez bliskie sobie kobiety, Joannę Grabowiecką-Świerszcz oraz Izabelę Bogucką, w tym roku przejmuje odpowiedzialność za realizację projektu. I robimy to z dziką przyjemnością! Tym bardziej, że lada dzień do zespołu fundacji oficjalnie dołączy kolejna wspaniała kobieta, Anna Janicka-Wiśniewska, którą wiele z Was miało okazję już poznać.
Jednocześnie dziękujemy serdecznie za dotychczasową, owocną i harmonijną współpracę Stowarzyszeniu Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało” i wyjątkowym mężczyznom, Tomaszowi Leszczyńskiemu i Sebastianowi Świerszczowi, którzy współrealizowali ten projekt przez siedem lat! Dziękujemy także Urzędowi Dzielnicy Bielany oraz firmie MATEXI Polska – Witamy w okolicy za zaufanie oraz za to, że Moc Kobiety może nadal rozkwitać i inspirować dziesiątki, setki osób.
I na koniec pragniemy się z Wami podzielić pewnym inspirującym zdaniem:
„Natura się z niczym nie spieszy, a ze wszystkim zdąża.”
Do zobaczenia w zaufaniu, że na wszystko jest czas, kochane kobiety, w tym na Waszą przyjemność!
ORGANIZATORZY: Projekt realizowany jest przez Fundację DAR Sztuki.
Projekt finansowany jest przez Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy oraz Firmę MATEXI Polska – Witamy w okolicy.
Harmonogram
MOC KOBIETY – HARMONOGRAM – MAJ 2024
MIEJSCE WARSZTATÓW: foyer sali obrad, Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy,
ul. Żeromskiego 29. UWAGA! Wejście główne.
MIEJSCE SPOTKANIA: sala widowiskowa, Urząd dzielnicy Bielany m. st. Warszawy,
ul. Żeromskiego 29. UWAGA! Wejście B od ul. Jarzębskiego.
WSTĘP WOLNY na wszystkie wydarzenia.
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zapisów
Organizatorzy zastrzegają sobie, w razie konieczności, prawo do zmian w harmonogramie.
05 maja (niedziela), w godz. 10.00-14.00 – WARSZTATY „Pejzaż wewnętrzny – malarstwo intuicyjne”
Prowadząca JOANNA GRABOWIECKA – ŚWIERSZCZ reżyserka teatralna, artystka malarka, autorka kolaży, scenografka i trenerka rozwoju osobistego. Autorka spektakli teatralnych, słuchowisk radiowych, czytań performatywnych. Realizatorka licznych projektów artystyczno-społecznych. Prezeska Fundacji DAR Sztuki. Pomysłodawczyni i realizatorka „Mocy Kobiety”. Rysunku i malarstwa uczyła się w Polsce i we Francji. Jej tryptyk malarski „Metamorfozy” został m.in. zaprezentowany w londyńskiej Boomer Gallery w trakcie wystawy „Dreams and Nightmares”.
OPIS WARSZTATÓW: Malarstwo to gest, kolor, odwaga, aby zanurzyć się w nieprzewidywalnym procesie kreacji, gotowość, by sięgnąć po dziecięcą radość i zaufać intuicji. Dopiero synergia tych składowych sprawia, że ma szansę powstać obraz. To będzie podróż do wyobraźni, barwnego, onirycznego świata zmysłów, dzięki którym powstanie portret wewnętrzny każdej z uczestniczek.
12 maja (niedziela), w godz. 10.00-14.00 – WARSZTATY „Dotyk pieśni – warsztaty pracy z głosem”
Prowadząca JUSTYNA LILIANA KONDZIOŁKA – twórcza ekspresja była dla niej zawsze żywą potrzebą i kluczem do uzdrawiania relacji ze sobą i światem. Wśród ulubionych form artystycznego wyrazu, praca z głosem zajmuje dla niej wyjątkowe miejsce. Szczególnie interesuje ją terapeutyczny, wspólnotowy i duchowy wymiar muzyki. Śpiewa przy akompaniamencie gitary, bębna i grzechotki. Inspiracje czerpie z kultur spoza kręgu zachodnio-europejskiego, gdzie śpiew i wspólne muzykowanie często naturalnie przybierają formę rytuału czy modlitwy. Na mapie świata ukochała sobie północne Indie, gdzie nad brzegiem Gangesu doświadczyła magii wspólnego mantrowania. Na co dzień pracuje z medycyną dotyku poprzez Holistyczny Masaż Powięziowy (w oparciu o MER) i Biodynamiczną Terapię Czaszkowo-Krzyżową, której uczyła się w międzynarodowej Szkole Body Intelligence. Kocha intymną pracę gabinetową i czerpie dużo radości z towarzyszenia ludziom w procesach transformacji.
OPIS WARSZTATÓW: Głos płynie z wnętrza ciała, wibruje w tkankach, jest intymnie spleciony z oddechem. Wspólny śpiew, a nawet samo dźwięczenie razem daje możliwość spotkania się w grupie kobiet na zupełnie innym poziomie niż rozmowa. Ma to wyjątkową wartość we współczesnym świecie, który sprzyja poczuciu alienacji i oddzielenia. Zapraszam do wspólnej podróży poprzez dźwięki, które będą przepływać przez nasze ciała i spajać nas w kręgu. Zaczniemy od delikatnego i czułego ożywiania naszych ciał i głosów za pomocą różnych ćwiczeń. Zaprosimy ducha zabawy, który jest najlepszym antidotum na wewnętrznego krytyka i perfekcjonizm. Będziemy dowibrowywać nasze gardła, otwierać w sobie receptywność na dźwięki, abyśmy naprawdę słyszały siebie nawzajem. W przestrzeni uważności będziemy celebrować różnorodność naszych głosów i delektować się magicznymi momentami, kiedy połączą się w jeden. W drugiej części, ożywione i oswojone ze sobą, popłyniemy nurtem pieśni, które dotykają serca i przypominają o tym, co w Życiu ważne. Będą to pieśni w różnych językach bo muzyka, podobnie jak ptaki, nie uznaje granic i rozkwita w kulturowej różnorodności.
Do udziału w warsztacie nie jest potrzebne muzyczne przygotowanie. Wystarczy otwartość i ciekawość.
15 maja (środa) – godz. 19.00 SPOTKANIE „OPOWIEŚCI DUSZY”
Spotkanie z ANNĄ KAMIŃSKĄ – pisarką, autorką bestsellerowych książek, w tym takich tytułów, jak: „Simona: opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, „Wanda: opowieść o sile życia i śmierci: historia Wandy Rutkiewicz”, „Białowieża szeptem: historie z Puszczy Białowieskiej”, „Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja” i innych. W tym roku jesienią wejdzie do kin film fabularny o Simonie na podstawie jej książki. Laureatka nagród literackich (Nagroda Literacka Zakopanego, czy Nagroda Kazaneckiego, nominowana w tym roku do „Wawrzyna” za ostatnią książkę o Marku Jackowskim i MAANAMIE). Miłośniczka przyrody, Puszczy Białowieskiej i gór.
Autorka fotografii: Magda Wiśniewska -Krasińska
18 maja (sobota), w godz. 10.00-14.00 WARSZTATY „Jak zamienić wspomnienie w książkę”
Prowadząca – ANNA KAMIŃSKA – biogram jw.
OPIS WARSZTATÓW: Często czytelnicy autobiografii, czy konkretnych zdarzeń spisanych przez ich uczestniczki/uczestników zastanawiają się, na co, na kogo skierować soczewkę uważności, aby z tysiąca słów, mikrowydarzeń, emocji powstała spójna, interesująca opowieść. Jak je okiełznać?
To będzie praktyczny warsztat o pisaniu pamiętnika, dziennika i o tym, jak uporządkować zawarte w nim informacje, aby powstała książka. To także warsztat, który pokaże, jak utrwalić wspomnienia naszych najbliższych i nadać im literacki sznyt.
26 maja (niedziela), w godz. 10.00-14.00, WARSZTATY ceramiczne „Pierwotny zmysł Matki Ziemi”
Prowadząca – KATARZYNA HELENA BIAŁEK, artystka ceramiczka. Prowadzi autorską pracownię z unikatową, użytkową ceramiką. Bliskie są jej połączenia: natura, minimalizm, surowa prostota, kolory ziemi. Tworzy z uwagą i szacunkiem dla otoczenia, przy wykorzystaniu naturalnych materiałów i prostych form. Jej prace charakteryzują się szlachetnym pięknem i zmysłowością. W 2023 otrzymała nagrodę Anioła Rzemiosła przyznaną jej przez Związek Rzemiosła Polskiego.
OPIS WARSZTATÓW: Uczestniczki stworzą ceramiczne naczynia inspirowane starożytną sztuką użytkową. Dzięki cennym wskazówkom doświadczonej i utalentowanej artystki ceramiczki zdobędą wartościową wiedzę na temat procesu tworzenia ceramiki – od pierwszego dotyku wilgotnej grudki ziemi aż skończone naczynie.
WAŻNE! Warsztaty obejmują przygotowanie naczynia bez wypału. Uczestniczki, które zechcą zabrać naczynie do domu i oddać je do wypalenia, prosimy o PRZYNIESIENIE opakowania (pudełka, pojemnika) na gotową pracę, bowiem bez zabezpieczenia wilgotna praca może ulec zniekształceniu.
Zapisy
Kochana Kobieto,
Prosimy, abyś przeczytała uważnie poniższy regulamin Mocy Kobiety, dopiero potem dokonała zapisu. Twój zapis jest bowiem równoznaczny z wyrażeniem zgody na spisane poniżej zasady uczestnictwa. Z góry dziękujemy.
INFORMACJE NT. ZAPISÓW I MIEJSC:
Zgłoszenia do projektu oraz wszelkie zapytania odnośnie jego realizacji przyjmujemy drogą mailową,
na adres e-mail: MocKobietyBielany@gmail.com
UWAGA!
W mailu prosimy o podanie następujących informacji:
1) imię i nazwisko,
2) data i tytuł warsztatu, na który chcesz się zapisać,
3) pod każdym tytułem napisz w jednym zdaniu, co najbardziej interesuje Cię w wybranym warsztacie,
4) czym się zajmujesz na co dzień lub jakie są twoje zainteresowania.
Odpowiedzi na powyższe pytania ułatwią nam pracę i pozostaną do wyłącznej wiadomości prowadzącej dany warsztat.
REGULAMIN MOCY KOBIETY:
1. Niniejszy Regulamin został opracowany przez Fundację DAR Sztuki („Organizator”) i jest kierowany do wszystkich osób, które w czasie trwania projektu biorą udział w warsztatach
i spotkaniach.
2. Warsztaty i spotkania odbywają się wedle ustalonego harmonogramu dostępnego w zakładce „Harmonogram”
3. Liczba miejsc jest ograniczona. Każda prowadząca warsztaty zastrzega sobie prawo do podania odpowiadającej jej i charakterowi zajęć maksymalnej liczby uczestniczek.
4. W spotkaniach z zaproszonymi gościniami może uczestniczyć do 150 osób.
5. Decyduje kolejność prawidłowo wypełnionych zgłoszeń.
6. Jeżeli interesuje Cię udział w kilku warsztatach, prosimy, abyś w zgłoszeniu podała tematy warsztatów w kolejności od najbardziej Cię interesujących. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej kobiet mogło uczestniczyć w cyklu.
7. W trakcie jednej odsłony Mocy Kobiety (np. maj) można uczestniczyć maksymalnie w dwóch warsztatach (chyba że zwolni się miejsce).
8. W przypadku zwolnienia miejsca na dany warsztat pierwszeństwo do zapisów będą miały kobiety, które wyślą swoje zgłoszenie do udziału w Mocy Kobiety po raz pierwszy.
9. W razie niemożności skorzystania z danego warsztatu z góry dziękujemy za jak najszybsze powiadomienie Organizatora o tym drogą mailową, na adres e-mail: MocKobietyBielany@gmail.com. Kobieta, która będzie mogła przyjść w zamian za Ciebie, na pewno będzie Ci wdzięczna:)
10. WAŻNE! Ze wszystkich wydarzeń cyklu Moc Kobiety tworzona będzie fotorelacja. Zgłoszenie udziału w warsztatach i spotkaniach jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku utrwalonego podczas wydarzeń w materiałach promocyjnych i informacyjnych Organizatora (w tym w mediach społecznościowych) w ramach promocji projektu Moc Kobiety.